Hea iluteenindaja!

Terviseametini on jõudnud info, et iluteenuste sektoris pakutakse laialdaselt nn „plasma pen“ koolitusi, mille õppeväljundid ei pruugi tagada õppuri kompetentsi taoliste protseduuride teostamiseks ning seda ennekõike arvestades protseduuri iseloomu ning sellest tulenevaid terviseriske. Terviseametisse saabuvate signaalide kohaselt ei kontrolli koolituste korraldajad isegi õppurite esialgset väljaõppe taset, mis omakorda tähendab, et koolitusele lubatakse ka ilma baasteadmisteta inimesi.

Plasma pliiatseid (tuntud ka kui fibroblast, Nano plasma, plasmalift, beautymonster seadmed) pakutakse selliste kosmeetiliste nahahoolduste jaoks nagu silmalaugude tõstmine, kortsude vähendamine, armide ja laikude eemaldamine. Rida loetletud protseduuridest on sedavõrd intensiivne, et eeldab kliendi naha tuimestamist. Sellisel juhul eeldab teenus teenuseosutajalt meditsiinialast haridust.

Terviseamet rõhutab, et enne koolitusele minekut peab huviline:

  • hindama eelkõige enda baasteadmisi. Kuna tegemist on äärmiselt intensiivse protseduuriga, siis Terviseameti hinnangul peab teenuseosutajal olema põhjalik valdkondlik väljaõpe (sh teadmised inimese anatoomiast ja füsioloogiast, naha ehitusest, nakkushaigustest jne).
  • uurima protseduuri sisu ja sellele kehtivaid nõudeid. Kui teenuse käigus on vajalik töödeldava piirkonna tuimestamine, siis ei ole see tegevus ilusalongis lubatud. Sellisel juhul on tegemist tervishoiuteenusega, mida võib teha ainult registreeritud tervishoiutöötaja ning ainult tegevusloaga ettevõttes.
  • uurima kasutatava seadme vastavust nõuetele. Arvestades plasma pliiatsi sihtotstarvet ja funktsionaalsust on Terviseameti hinnangul tegemist meditsiiniseadmega, millele kehtivad erinõuded. Juhul kui seade ei vasta nõuetele, siis ei ole lubatud seda kasutada teenuse osutamisel.

Terviseamet kutsub iluteenindajaid üles kriitiliselt hindama koolituspakkumiste sisu ja koolituse korraldaja tausta.