14/09/2018

Sel kevadel pidas tuntud plastikakirurg dr. Steven Daylan esteetilise meditsiini konverentsil Monacos loengu teemal ” Kas Jumal on surnud?” Selline pealkiri just seetõttu, et ilukirurgia peaks muutma inimesi ilusamaks, olema esteetiline ja iga nägu peaks rääkima oma elu lugu. Kuigi kogu maailmas näitab ilumarketing kasvutendentsi, leian arstina, et ei tohiks kaasa minna ainult selle maailma äripoolega, ega näha oma patsiendis vaid äriobjekti.

Omades ainult ühte oskust või meetodit inimeste kaunimaks muutmisel, ei ole lõpptulemus kahjuks sugugi mitte loomulik ja ette aimatav. Kõige halvem variant kui iluteenindaja – meedik valdab ainult ühte meetodit, tihti ainult Hüoluroonhappe preparaatide süstimist. Kui oma patsiendile ainult seda ühte meetodit pakkuda, siis saame lõpptulemuseks moondunud näo. Sellest tulenevadki vastuvõtule tulnud patsientide hirmud, mis on igati õigustatud. Patsient vaatab ka alati meediku enda nägu, sest see on meie visiitkaart.

Näoproportsioonid

Inimeste näojooned on geneetilised ja rahvuselt erinevad. Näiteks venelannade näo ehitus erineb eestlannade omast. Meil, eestlastel, on nägu reeglina lamedam ja kui sellisele näole on süstitud malaarpiirkonda (põse ülemine külgmine kolmandik) ainult Hüoluroonhape prepaaati, on tulemus tihti moonutatud.

Näokirurgina pean oluliseks muuta patsiendi nägu proportsionaalselt. Väga oluline on jälgida kindlaid mõõte millimeetrites – näiteks nina ja huule vahe, et välistada moondunud ilme tekkimise võimalus. Samasuguseid reegleid jälgitakse ka facelift lõikuse puhul, et vältida disharmooniat. Kui juba hakata nägu tõstma, tuleb kergelt tõsta ka suu piirkonda.

Nägu jaotatakse kolmeks osaks:

  • Ülemine kolmandik
  • Keskmine kolmandik
  • Alumine kolmandik

Sellest kõigest lähtuvalt peabki jälgima kõiki näo osi eraldi ja tervikuna – mis kitsam mis laiem. Ealiste muutuste käigus muutub ülahuul J tähe kujust I tähe kujuliseks.

Mujal maailmas on väga levinud meetod patsientide analüüsimine video põhjal. Eestis on see meetod vähem kasutusel. See on hoopis midagi muud kui fotot vaadata. Foto puhul hakkab ilukirurgi mõte ikka kohe analüüsi tegema, et mida ja kuhu lisada. Video eeliseks on näo miimika- ja liikumise nägemine, sest see annab palju detailsemaid lisavõimalusi. Väga hea meetod on see just Botuliintoksiiní kasutamise puhul. Oluline, et ilukirurg valdaks erinevaid tehnikaid, sest nii saab ta patsiendile erinevaid võimalusi soovitada, mitte ei jää ainult täitesüste tegema.

Mina isiklikult pooldan Botuliintoksiini süstimist rohkem kui Hüoluroonhappe preparaati, sest toksiini õige kasutamine annab võimaluse nägu disainida. Selle saavutamiseks on sageli vaja kombineerida erinevaid esteetilise meditsiini ja -kirurgia võimalusi.

Patsientidele, kes kaebavad tumedate silmaaluste üle, süstitakse tihtipeale samuti silmade alla Hüoluroonhappe preparaati, aga siin on ka omad ohud – kui arst ei tea kui palju lümfaatilist kudet silmade all olla võib, siis on oht tekitada patsiendile tahtmatult tursed. Hiljem seda ümber teha on aga praktiliselt võimatu.

Hea versus halb ilukirurg

Hea ilukirurgia ei paista välja, vastupidiselt sellele mis on visuaalselt nähtav ja silma häiriv. Kui vaadata pilte ilumeditsiinist, siis on inimese vananemine väga selgelt näha – kas see protsess on kaunis ning kas ilulõikused on tehtud näo tervikut arvestades.

Murekoht, mille osas olen silma kinni pigistanud on silmade ilulõikus. Kirurgide seas on väga levinud arvamus, et ülalau lõikuseks on õigeim aeg siis, kui laug on nii suures osas alla vajunud, et ripsmepiir enam ei paista ning ripsmeid enam värvida ei õnnestu. Tegelikult on sel juhul tegemist ealiste mutuste korrigeerimisega.

Teine meditsiiniline näidustus tuleneb inglisekeelsest sõnast beautyfication, ehk ilusaks tegemine. Sellisel puhul on isegi parem kui ilulõikus tehakse juba nooremas eas, sest siis on koed veel elastsed ja tulemus jääb loomulik ning on kindlasti püsivam.

Tihtipeale arvatakse, et silmade korrigeerimise lõikus on lihtsalt üleliigse naha eemaldamine. Tegelikult on see silmadele kuju andmine, mille käigus korrigeeritakse ka lihast ja antakse neile klassikaline mandlikuju. Isegi kui eakamale inimesele silmalõikust tehes lihast ei kinnitata, jääb soovitud tulemus saavutamata, sest silmalau langus ei ole mitte ainult naha lõtvus vaid ka lihase lõtvus.

Silmade lõikus on tänapäeval ilukirurgidele väga igapäevaseks saanud. Me trimmime lihast eranditult iga silmalõikuse puhul, sest teistmoodi seda teostada ei saaks ega ka tohiks justnimelt seetõttu, et lihas jääb siis rippuma kuna on veninud välja. Peab siiski vaatama, et see jääks ilus ja inimest kaunistama. Siin ongi kirurgil oluline suuta näha seda, mida on tarvis rõhutada ja mida varjata

Oma rasva siirdamine

Tänapäeval autoloogilise (rasvkude pärineb patsiendilt) rasva siirdamise abiga saame lisada näo eripiirkondadele volüümi, aga ka parandada arme (sel juhul kasutatakse SNIF meetodit), või anda näole värskema jume, ravida tumedaid alalaugude piirkonda nanorasva siirde abil. Nanorasv sel juhul on rasvarakk töödeldud stromaal-vaskulaarfraktsiooni tasemele (SVF). Lihtsamalt öeldes on see raku elutegevuseks vajalik toitevedelik ning selles on elujõulised tüvirakud.

Kosmeetilised hooldused peale ilulõikust

Kirurg ei saavuta kunagi üksinda perfektset tulemust. On väga tähtis, et patsient teeks koostööd ka oma kosmeetikuga, kes tema nahka edasi hooldab. Ainult sellise koostöö tulemusel hoiame me saadud tulemusi väga pikalt.

Vahetult enne ja peale iluoperatsioone soovitan kindlasti näole lümfiringet stimuleerivaid massaaže ja nahka korralikult niisutada. Lümfimassaaži võiks teha juba kolmandal-neljandal päeval peale lõikust, kui õmblused on veel nahal. Niisutavaid hooldusi peaks aga tegema kindlasti paari järgneva kuu jooksul. Kõik kosmeetiliselt tehtavad protseduurid, mis kiirendavad lümfiringlust parandavad arme kiiremini. Parima tulemuse saavutamiseks paneb ilukirurg paika koed ning kosmeetik hooldab nahka.

Kahjuks on selliseid patsiente päris palju, kes peale ilulõikuseid ei taha teha lisainvesteeringuid isegi mitte kvaliteetsetesse kreemidesse. Sellise suhtumise tulemuseks on toitainete- ja veevaene nahk.

Eestis vähem, kuid mujal maailmas on levinud rutiin, et kui klient külastab ilukirurgi orienteeruvalt 1-2 korda aastas (fillerite või botoxi eesmärgil), siis sinna vahele jääval perioodil külastab ta kosmeetikut vähemalt üks kord kuus. Ideaalis isegi tihedamini, et lasta oma naha olukorda jooksvalt hinnata ja vastavaid protseduure läbi viia. Ei ole vale ka mesoteraapia protseduuride tegemine.

Autor: Näo- ja lõualuukirurg dr. Tiia Tamme

Dr. Tamme astus iluseminaril I AM BEAUTIFUL 2018 üles ettekandega “Näo implantaadid ilukirurgias”.