21/09/2018

Veenilaienditest rääkides on alati oluline rõhutada, et tegemist on ühe kõige enam levinud haigusega, mis ei ole eluohtlik. Samuti ei tähenda kuskil kehal nn “katkise kapillaari” olemasolu kohest vajadust arsti juurde minna. Laienenud veenid kehal on ja jäävad enamikul juhtudel ikkagi kosmeetiliseks probleemiks ning eelkõige on vajalik end selle teemaga kursis hoida, mitte metsikuid kujutelmi kujundada.

Olen veendunud, et igal naisel võiks olla “oma” kosmeetik, kelle juures oleks aastate jooksul võimalik käia. Nii nagu kõik ajas muutub, muutub ka meie keha. Sageli on just kosmeetik see, kes neid muutusi, mis võivad väga tähtsad olla, märkab. Seetõttu on oluline, et kosmeetik ka teab, et veenilaiend kehal on eelkõige kosmeetiline muutus. Samuti peaks olema kosmeetik teadlik sellest, et erinevate aparaatsete hoolduste puhul võiks veenialienditega patsiendi puhul olla ettevaatlikum, sest naha väga tugev manipuleerimine võib lõppeda täiendavate kapillaaride tekkega.

Inimestel on tihti hirm, et veenilaiendite olemasuolu tähendab hilisemat gangreeni. Tegelikult see nii ei ole, sest veenilaiendid ei ole sama, mis tõeline arteriaalne verevarustushäire – tegemist on kahe eraldiseisva süsteemiga. Samuti võrdsustatakse sageli veenilaiendeid ja tromboosi, unustades, et veenilaiendite puhul on tegemist nn. struktuuri anomaaliaga ning tromboosi puhul räägime vere hüübivushäirest.

Millest selline ebakõla? Ilmselt on põhjuseks meie vähesed teadmised anatoomiast ja füsioloogiast. See on ka üks põhjusi, miks ma olen väga aktiivne nii sotsiaalmeedias kui ka erinevates meedia väljaannetes, et toota eestikeelset sisu just nendest teemadest, mis on jäänud varasemate aastate käigus käsitlemata. Vastupidiselt gangreeni hirmule olen kindel, et inimesed teavad, kuidas, suitsetamine veresooni kahjustab. Ometigi on mõnikord lihtsam oma teadmisi ignoreerida ning jätkata vastiku kahjuliku harjumisega.

Soovin, et kui iluteenindaja märkab oma kliendi juures veenilaiendeid, siis võtaks ta hetke ja mõtleks mida temaga edasi teha. Kui planeeritud on mõnd aparaatset hooldust või naha agressiivset manipulatsiooni vajavat protseduuri, siis ehk poleks seda antud patsiendi jalgadel tarvis ette võtta?! Teadusikult on tõestatud, et naha purustamisega saavutame kapillaaristiku laienemise.

Autor: Dr. Veronika Palmiste 

Dr. Palmiste kõneles 2018 aasta oktoobris toimunud iluseminari I AM BEAUTIFUL teemal “Kogu tõde kapillaari- ja veenilaienditest”.