Ultraviolett kiirguse kahjulikust mõjust nahale on meritsiinilisest vaatenurgast tänapäeval räägitud palju ja põhjalikult. Kuidas avalduvad nahal kosmeetilised probleemid e. pigmentlaigud, mis on enamjaolt saanud alguse päikesekahjustusest ja kas kosmeetik saab oma klienti aidata, sellest palusime rääkida rahvusvahelisel koolitajal ja nahahoolduseksperdil Külliki Piateckil.
Ebaühtlane nahatoon ja pruunikad pigmendilaigud nahal on muutunud väga sageli esinduvaks nahaprobleemiks. Kui me neisse nahamuredesse tõsiselt ei suhtu, siis aastatega need ainult süvenevad. Uuringute järgi on pigmendilaigud 25aastastest 20 protsendil, 40aastastest juba igal kolmandal ja 50aastastest tervelt 90 protsendil inimestest. Pigmentatsioonihäired tulenevad pigmendirakkude ehk melanotsüütide toodetud melaniini koguse vaheldumisest või ebaühtlasest jaotumisest nahas. Päikese käes meie nahk pruunistub ja selle sarvkiht pakseneb. Tekkinud päevitus kaitseb naharakke UV-kiirguse põhjustatud DNA-kahjustuste ja nahapõletuse eest. See on meie naha loomulik kaitsemehhanism. Liigne päevitamine ja päikese käes olemine ongi põhjused, miks tekivad häirivad pigmendilaigud. Lisaks mõjutab naha värvust ka igasugune keemia, mida me kasutame nii sees- kui ka välispidiselt ja mis võib tekitada naha päikesetundlikkust (näiteks erinevad ravimid, sh antibiootikumid ja hormoonravimid ning fotosensitiivsed kreemid), samuti hormonaalsed muutused organismis näiteks raseduse ja imetamise ajal.
Tänapäevane pigmendivastaste kosmeetikatoodete valem koosneb depigmentaatoritest, valgendajatest ja antioksüdantidest. Valgendavad toimeained pleegitavad naha heledamaks. Depigmenteerivad toimeained vähendavad pigmenti ning hakkavad liigpigmenti eemaldama ehk reguleerima melanotsüütide tööd ja ensümaatilist melaniini produktsiooni.
Kogu pigmendi moodustumine on ensümaatiline ahelreaktsioon. Viimase paari aasta suur innovatsioon ja märkimisväärne leid on traneksaamhape. See hape lõikab ensümaatilises ahelreaktsioonis läbi need protsessid, mille käigus tekib pigment. Traneksaamhape on tähtis toimeaine ka kuperoosse naha hooldamisel ja veresoontega seotud punetuste korral.Üks uuemaid toimeaineid on veel antioksüdantne feerulahape, mis tõstab naha enda päikesekaitsevõimet. Uued depigmenteerivad biokeemilised ained suudavad pidurdada melaniini teket nii ensümaatlisel kui ka mitteensümaatilisel tasandil.
Pigmentalikude vastases professionaalses nahahoolduses on endiselt tähtsal kohal erinevad keemilised koorimised. Kõik kosmeetilised happed on valgendava mõjuga: nii AHA- (alfahüdroksüül-), BHA-(beetahüdroksüül-) kui ka polühüdroksüülhapped koorivad kergelt nahka, mistõttu nahapind muutub valgemaks ja siledamaks. Depigmenteeriva mõjuga on koji hape, piimhape ja mandelhape. Tänapäevased uuemad ja otsese mõjuga depigmentaatorid on keerukate nimedega fenüülalaniin ja diatsetüülboldiin. Samuti annavad pigmendivastastele toodetele võimalikult mitmekülgse toime erinevad retinoidid, mis on tugevad naha uuendajad ehk kiirendavad naharakkude taastootmist. Uuemad retinoidid ei ole ka enam nii ärritavad kui varem laialt levinud retinool.
Depigmenteerivate hoolduste juurde kuuluvad ka tugevad antioksüdandid, mis pärsivad nahas happelised reaktsioonid ja vähendavad nii kaudselt melaniini tootmist. Vanasti olid põhilised toodetes sisalduvad antioksüdandid C- ja E-vitamiin, kuid tänapäeval on saadaval tunduvalt tugevamaid antioksüdante – keerukaid biotehnoloogilisi aineid, nagu resveratrool, idebenoon, kvertsetiin jne. Peale selle lisatakse toodetele erinevaid looduslikke taimeekstrakte, näiteks valgendava mõjuga lagritsajuurt, leesikat ja papaiat.
Pigmentlaike vähendavas nahahoolduses on oluline mitmekülgsus, kuna kahjuks me ei tea, millised toimeained meile individuaalselt efektiivsemalt mõjuvad. Igal depigmentaatoril on ju oma spetsiifika, kui sügavale ta suudab nahas jõuda. Üks toode peab suutma kontrollida melaniini moodustumist selle eri etappides ja selle toimeained peavad üksteist täiendama. Näiteks traneksaamhape mõjub hästi punetavale ja koji hape pigem pruunile pigmendile. Võimalikult lai spekter toimeaineid tagab selle, et toode toimiks, aga ei tekitaks ülereaktsioone, ärritusi ega allergiaid.
Pigmendiprobleemi lahendamiseks mõeldud hoolduste ja protseduuride valik on lai, alustades depigmenteerivatest ja valgendavatest kreemidest, dermabrasioonist ja valgusimpulsiga fotonoorendusest ning lõpetades kangete keemiliste koorimiste ja laseriga.
Kindlasti tuleks aga meeles pidada et parim pigmendilaikude ravi on nende ennetus.
Külliki Piatecki loengut “Kosmeetiline lähenemine erinevatele hüperpigmentatsiooni probleemidele” sai kuulata “I Am Beautiful” 2019 iluseminaril.